Home » (ФОТО) Дали сте знаеле дека има барбика „Лепа Брена“ – еве како изгледа и колку чини?

(ФОТО) Дали сте знаеле дека има барбика „Лепа Брена“ – еве како изгледа и колку чини?

by Lina Muslija
1

Пејачката Лепа Брена е една од најголемите ѕвезди на музичката сцена во регионот, а пред 30 години за нејзината популарност придонесе и куклата со нејзиниот лик. Уште од нејзиното пуштање во продажба, „барбиката“ на Лепа Брена беше и остана симбол на незаборавно време и музичка еуфорија.

Лансирана во исто време со албумот „Боли ме уво за све“ и филмот „Хајде да волимо 3: Удаје се Лепа Брена“, оваа кукла со ликот на позната пејачка доминираше во југословенскиот простор и ги освои срцата на многумина.

Популарната кукла носеше костим, капа и црвени чизми, исто како што беше облечена Лепа Брена во филмот и спотот за песната „Хајде да се волимо“. Спакувана во кутија, факт што дополнително привлече внимание и стана омилен предмет на многу девојчиња и момчиња низ Југославија.

Оваа кукла и денеска може да се најде на интернет по цена од дури 13.000 динари (околу 111 евра). Импресивно е што цената на оваа кукла е речиси тројно зголемена во последните три години, бидејќи е многу барана од колекционерите и е еден од најбараните сувенири од минатото.

Иако бизнисот со производство на кукли со ликот на Брена престана пред многу години, интересот за куклата никогаш не се намали.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More