29.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Фото: Венеција под вода, брановите на рекордно ниво во последните 50 години

Најчитани вести

Венеција се соочува со најголемата поплава во последните 50 години.

Брановите синоќа достигнале 187 сантиметри, поплавувајќи скоро 90 проценти од градот и го активираше алармот за поплави.

Властите соопштија дека еден човек загинал, но не ја соопштија причината, а италијанските медиуми објавија дека човекот загинал од струен удар кога водата навлегла во неговиот дом.

Познатата базилика Свети Марко е поплавена, предизвикувајќи грижи за оштетувањето на мозаиците и другите уметнички дела.

Градоначалникот на Венеција, Луиџи Бруњаро, ги обвини климатските промени за „драматичната состојба“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com