15.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

Форум по повод 100 дена од мандатот на Владата

Најчитани вести

Форум по повод 100 дена од мандатот на Владата предводена од премиерот Димитар Ковачевски ќе се одржи денеска во Националната опера и балет.

На форумот, како што е најавено, воведно обраќање ќе има премиерот Ковачевски, по што ќе следат панел сесија со премиерот, со вицепремиерите и со министрите. На сите три панели е предвиден и дел со прашања и одговори.

На настанот е најавено присуство на претставници на дипломатскиот кор, стопанските комори, граѓански организации, институции, медиуми.

По повод 100 дена Влада, во вторникот се одржа и тематска владина седница на која премиерот Ковачевски рече дека првите 100 дена биле денови исполнети со предизвици од здравствената, енергетската, економската и воената криза и дека клучна цел било да се задржи стандардот на граѓаните.

– Напорно ќе биде и понатаму бидејќи кризата е сеуште присутна, но со јасен план и со јасни мерки што ги спроведуваме и низ дијалог со сите чинители на општеството, сигурно дека Република Северна Македонија ќе излезе како победник од овие предизвици, рече Ковачевски, додавајќи дека негова цел како прв човек на Владата е да има конструктивна комуникација со сите чинители на општеството и повика сите да се издигнат над дневно-политичките случувања и да се обединат околу приоритетите во општеството.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com