10.8 C
Skopje
Sunday, October 24, 2021

Форум на граѓанско општество на Западен Балкан ќе се одржи во Скопје

Најчитани вести

Осмиот Форум на граѓанско општество на Западен Балкан ќе се одржи денеска и утре во Скопје, во организација на Европскиот економски и социјален комитет.

На форумот, организиран од ЕЕСК во соработка со Европската комисија, ќе учествуваат, меѓу другите говорници, и премиерот Зоран Заев, кој ќе го отвори форумот, Криста Швенг, претседател на Европскиот економски и социјален комитет, Оливер Вархеји, комесар за соседство и проширување, кој ќе се обрати виртуелно, како и Гаспер Довжан, државен секретар во Министерството за надворешни работи на Словенија.

На форумот ќе се дискутира за тоа како да се подобри процесот на пристапување – веродостојна ЕУ перспектива за Западен Балкан, пост-ковид закрепнување – предизвици и можности на Економскиот и инвестицискиот план за Западен Балкан и Заедничкиот регионален пазар

Меѓу темите за коишто ќе се разговара ќе бидат и придонесот на организициите од граѓанското општество (ОГО) за Зелената агенда и одржливиот развој на Западен Балкан како дел од пристапниот процес во ЕУ, како и состојбата на социјалниот дијалог и граѓанскиот простор на Западен Балкан.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com