25.8 C
Skopje
Wednesday, September 28, 2022

Формирани коридори за излез од четири града

Најчитани вести

Руските вооружени сили денеска во 10 часот ќе прогласат прекин на огнот и ќе отворат хуманитарни коридори од Киев, Мариупол, Харков и Суми, соопшти Меѓуресорскиот координативен штаб за хуманитарен одговор во Украина.

„Имајќи ја предвид катастрофалната хуманитарна ситуација и нејзиното нагло влошување во градовите Киев, Харков, Сума и Мариупол, како и на лично барање на францускиот претседател Емануел Макрон до рускиот претседател Владимир Путин, руските вооружени сили од хумани причини отвораат „режим на тишина“ денеска од 10 часот по локално време, се наведува во соопштението.

Од штабот додадоа дека Русија ќе го контролира излегувањето на жителите од градовите со помош на дронови, пренесе Спутник. Во саботата и неделата пропаднаа два обиди за отворање хуманитарни коридори за евакуација на цивили од Мариупол.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com