23.8 C
Skopje
Saturday, June 19, 2021

„Форбс“: Политиката стои зад суспензијата на вакцината на „Астразенека“, а не науката

Најчитани вести

Неколку експерти денеска оценија дека вакцината на „Астразенека“ е неправедно мета на ЕУ, како и дека тоа се случува од политички, а не од научни причини, пишува американски „Форбс“.

Наводно, суспензиите од неколку земји-членки на ЕУ, како и Норвешка и Тајланд, настанале откако неколку случаи во кои вакцината на компанијата „Астразенека“, која сè уште не е одобрена во САД, го зголеми ризикот од згрутчување на крвта.

Германија, Франција, Италија, Шпанија, Данска, Норвешка, Шведска и други земји ја прекинаа употребата на вакцината на „Астразенека“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести