Home » Фон дер Лејен денеска во посета на БиХ

Фон дер Лејен денеска во посета на БиХ

by Журнал.мк

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен денеска ќе ја посети Босна и Херцеговина во рамки на регионалната турнеја низ Западен Балкан, соопшти Делегацијата на ЕУ во Босна и Херцеговина.

Посетата е во контекст на неодамнешната препорака на Европската комисија Босна и Херцеговина да добие кандидатски статус со цел да се нагласи пораката дека иднината на земјата е во Европската унија.

Таа ќе се сретне со членовите на Претседателството на БиХ, ќе се обрати пред претставниците на политичкиот живот, граѓанското општество, културата и бизнис заедницата и свечено ќе го отвори тунелот Иван на Коридорот 5-c.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More