18.8 C
Skopje
Tuesday, September 27, 2022

Фон Дер Лајен: Макрон на Русија и ја отвори вратата на западен Балкан

Најчитани вести

Со блокирањето на пристапните преговори на Македонија и Албанија со Европската унија францускиот претседател Емануел Макрон на Русија и ја отвори вратата на западен Балкан, порача вчера од Берлин новоназначената претседателка на Европската комисија Урсула Фон Дер Лајен.

Таа ги повика европските лидери веднаш да ги почнат пристапните преговори со двете земји, во спротивно, како што рече „Русија и Кина можат да ја пополнат празнината доколку Унијата не го зацврсти своето присуство во регионот“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com