4.8 C
Skopje
Thursday, October 28, 2021

Фон дер Лајен во Црна Гора: Нашата порака е јасна – ве сакаме во ЕУ

Најчитани вести

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска во Подгорица рече дека дошла во Црна Гора за да ги охрабри и пофали нејзините достигнувања, повикувајќи ги политичарите за Црна Гора да биде на чело на интеграцијата на регионот.

На прес -конференцијата по состанокот со црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ, Фон дер Лајен рече дека Европската унија и помогнала на Црна Гора со донации на медицинска опрема и вакцини за време на пандемијата на коронавирус и дека сега сака да работи со неа на економско закрепнување.

“Сега треба да гледаме кон иднината и да инвестираме стратешки во клучните сектори. Граѓаните заслужуваат позелена, подигитална, поодржлива иднина, добро платени работни места … Со заеднички напори, ќе можеме да извлечеме уште 20 милијарди евра во заеми за регионот “, рече Фон дер Лајен,а во исто време, ги повика партнерите од Западен Балкан да ги забрзаат активностите за воспоставување заеднички пазар.

Во овој контекст, таа вети дека ЕК ќе поддржи одредени делови од црногорскиот автопат што ја поврзуваат земјата со Србија и ќе помогне во финансирањето на реконструкцијата на железничката линија помеѓу Подгорица и Тирана.

Фон дер Лајен го повторила претходното гледиште дека Црна Гора е земјата што постигнала најголем напредок во процесот на пристапување, нагласувајќи дека ако сака да продолжи по тој пат, мора да воспостави политички дијалог.

“Потребен е политички дијалог во Црна Гора за да напредува во владеењето на правото, според привремените стандарди на европскиот пат. И мора да бидете внимателни да нема назадување”, рече претседателката на Европската комисија, нагласувајќи дека и покрај поделбите ,земјата останува мултинационална и мултиконфесионална.

„Потребен ни е компромис, заштита на малцинствата и спроведување мерки што ќе ја доближат Црна Гора до ЕУ“, рече Фон дер Лајен. Таа потсети дека Црна Гора била првата во регионот што дозволила истополови бракови, што, како што наведе, покажало посветеност кон почитување на различностите и направило важен чекор кон ЕУ.

Претседателот Мило Ѓукановиќ рече дека е гостин на разговорите за политичките процеси во Црна Гора и потсетил дека земјата пред една година има смена на власта, додавајќи дека новата влада не направила доволно за таканаречената европска агенда.

“Ја поздравивме промената на владата. Денес можеме да ги сумираме ефектите од таа влада. И` реков на претседателката на ЕК дека не сум задоволен од постигнувањата на оваа влада, но дека тоа е дел од нашиот внатрешно -политички живот”, рече Ѓукановиќ. Тој посочил дека верува оти Црна Гора ќе продолжи да биде лидер во интеграцијата во ЕУ во регионот и дека Унијата ќе се води според принципот на регата и ќе ги прими оние кои прво ги достигнуваат европските стандарди.

Коментирајќи го написот на Ројтерс кој објавил дека ЕУ не може да гарантира членство за шесте балкански земји и одговарајќи на прашањето дали тоа значи дека Брисел се откажал од проширувањето на ЕУ, Фон дер Лејен одговорила дека нејзината посета на регионот е извршена исклучиво за поттикнување на земјите од Западен Балкан.

“Доказ дека го сфаќаме ова сериозно е ревидираната методологија. Нашата порака е јасна – ве сакаме во ЕУ”, рече Фон дер Лејен.

Одговарајќи на прашањето дали проектот Отворен Балкан е проект на Европската унија или некаква замена и дали Црна Гора мора да биде дел од тој проект, таа рече дека Црна Гора носи сопствени одлуки и дека Берлинскиот процес предвидува развој на заеднички пазар на Западен Балкан.

Ѓукановиќ го повторил претходниот став дека регионот се соочува со некои нови искушенија и дека геополитичките интереси повторно се судираат на Западен Балкан.

“Живееме во време кога стабилноста на Западен Балкан е во прашање благодарение на офанзивата на геополитичките интереси спротивни на европскиот систем на вредности. Интересот на овие влијанија е да се спречи интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ.

По прес -конференцијата, претседателката на Европската комисија го посети Институтот за јавно здравје на Црна Гора со премиерот на Црна Гора Здравко Кривокапиќ, каде што предала донација од Европската унија – уред за масовно тестирање на ПЦР во вредност од половина милион евра .

Црна Гора ги отворила сите поглавја за преговори со ЕУ. Досега, три поглавја биле привремено затворени, 25 – Наука и истражување, 26 – Образование и култура и 30 – Меѓународни односи.

Новата црногорска влада ја стави европската интеграција во приоритетите на земјата, како што е дефинирано со договорот потпишан од лидерите на трите победнички коалиции на парламентарните избори на 30 август.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com