8.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

Фон дер Лајен: Брегзит може да се одложи и по трет пат

Најчитани вести

На Велика Британија може да и се даде уште еден рок, што значи дека Брегзитот може да биде одложен и по трет пат, изјави Урсула фон дер Лајен, кандидатот за нов претседател на Европската комисија, пишува денеска весникот „New Europe“.

-Доколку на Велика Британија и треба уште време мислам дека треба да и го дадеме, рече германската политичарка за време на нејзиното сослушување во Европскиот парламент.

„Иако се надевам дека ќе останете, во наш интерес е да ги надминете своите проблеми. Имаме спогодба што беше потпишана и од двете страни, што ни го дава тоа покритие.

-Сметам дека е тоа добар договор, но од вас зависи и ваша задача е јасно да ги кажете ставовите, категорична е Фон дер Лајен.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести