Home » Фон дер Лаен: Русија е најдиректната закана за меѓународниот поредок

Фон дер Лаен: Русија е најдиректната закана за меѓународниот поредок

by Журнал.мк

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лаен изјави дека Русија е најдиректната закана за меѓународниот поредок поради нејзината варварска војна во Украина

По разговорите во Токио со јапонскиот премиер, таа го спомена и загрижувачкиот пакт на Русија со Кина.

Заедно со Фон дер Лаен, на самитот во Јапонија присуствуваше и Шарл Мишел, претседател на Европскиот совет.

– Руската инвазија на Украина не е прашање само на Европа, туку го тресе јадрото на меѓународниот поредок, вклучително и Азија. Тоа не смее да се толерира – изјави јапонскиот премиер Кишида.

https://twitter.com/i/broadcasts/1jMKgeOjzXjJL

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More