25.8 C
Skopje
Wednesday, September 28, 2022

Фон дер Лаен: Русија е најдиректната закана за меѓународниот поредок

Најчитани вести

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лаен изјави дека Русија е најдиректната закана за меѓународниот поредок поради нејзината варварска војна во Украина

По разговорите во Токио со јапонскиот премиер, таа го спомена и загрижувачкиот пакт на Русија со Кина.

Заедно со Фон дер Лаен, на самитот во Јапонија присуствуваше и Шарл Мишел, претседател на Европскиот совет.

– Руската инвазија на Украина не е прашање само на Европа, туку го тресе јадрото на меѓународниот поредок, вклучително и Азија. Тоа не смее да се толерира – изјави јапонскиот премиер Кишида.

https://twitter.com/i/broadcasts/1jMKgeOjzXjJL

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com