10.8 C
Skopje
Saturday, December 10, 2022

Флорида се понуди да биде домаќин на Олимпијадата 2020 година наместо Токио

Најчитани вести

Шефот на финансискиот оддел на американската држава Флорида, Џими Патронис, предложил неговата земја да биде домаќин на Олимписките игри 2020 година, информира „thecapitolist.com”.

Тој испрати писмо до шефот на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) Томас Бах, во кое ја објави својата иницијатива.

Патронис истакна дека Флорида има се што е потребно за да биде домаќин на Игрите. Во исто време, епидемиолошката состојба е доста добра – за време на пандемијата, дозволени се спортски настани во државата.

За потсетување, неодамна се зборуваше дека Јапонија, поради пандемијата, може да с еоткаже од организација на Олимписките игри, кои веќе беа одложени од 2020 до 2021 година, поради коронавирусот. Земјата веќе ги разгледува опциите за одржување на натпревари со ограничени или без гледачи.

Јапонските власти и организацискиот комитет ја изјавуваат својата цврста намера да ги одржат Олимписките игри според закажаното.

Сепак, според неодамнешното телефонско истражување на Кјодо, до 80 проценти од жителите на Јапонија сакаат Олимписките и Параолимписките игри во 2021 година да бидат откажани или одложени. 35,3 проценти од анкетираните се изјаснија за откажување на Игрите, а 44,8 проценти изјавија дека на Токио му треба уште едно одложување.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести