22.8 C
Skopje
Friday, August 19, 2022

ФИФА пресуди Кардиф да плати за Емилијано Сала

Најчитани вести

ФИФА одлучи и Кардиф ке мора да плати 6 милиони евра за фудбалерот Емилијано Сала кој на својот лет од Нант до Кардиф го загуби својот живот во авионска несрека. Целиот трансфер требаше да изнесува 17 милиони евра.

Со оваа одлука Нант ке добие 6 милиони евра, износ колку што изнесувала првата рата од целиот трансфер. Инаку по смртта на Сала клубовите Кардиф Сити и Нант беа во постојана вербална расправа за тоа дали и колку треба да се плати за трансферот на несрекниот Сала. Со оглед дека двата клуба не можеа да најдат решение, ФИФА ги превзема работите во свои раце и ја донесе оваа одлука.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com