14.8 C
Skopje
Thursday, October 6, 2022

Финските пратеници отворија дебата за влез на земјата во НАТО

Најчитани вести

Членовите на парламентот во Финска отворија дебата за тоа дали да аплицираат за членство во НАТО, откако руската инвазија врз Украина предизвика наплив на политичка и јавна поддршка за пристапување во воената алијанса. „Времето за решенија е сега“, изјави финската премиерка Сана Марин, додавајќи: „Единството е најдобрата гаранција за безбедноста“. Таа во минатата недела рече дека одлуката на Финска ќе се случи „во рок од неколку недели, а не во рок од неколку месеци“. Шведска исто така разговара дали да поднесе кандидатура за членство по руската инвазија на 24 февруари.

200-те пратеници на финскиот парламент минатата недела добија „бела книга“ нарачана од владата во која се оценуваат импликациите од членството во НАТО заедно со другите безбедносни опции, како што се зголемените билатерални договори за одбрана. Извештајот не дава препораки, но нагласува дека без членството во НАТО, Финска не ужива безбедносни гаранции и покрај тоа што моментално е партнер на Алијансата. По две децении јавна поддршка за членството во НАТО, која остана стабилна на 20-30 проценти, војната предизвика пораст меѓу оние кои се за над 60 проценти, според анкетите.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com