Home » Финскиот претседател и премиер го поддржаа членството на земјата во НАТО

Финскиот претседател и премиер го поддржаа членството на земјата во НАТО

by Журнал.мк

Финскиот претседател и премиер го поддржаа членството на земјата во НАТО, соопштено е денеска.

Сојузниците во НАТО очекуваат дека Финска наскоро ќе добие членство, а доказ за тоа се зборовите на петмина дипломати и официјални лица кои го потврдија тоа.

Да потсетиме, премиерот на Велика Британија Борис Џонсон вчера вети дека земјата ќе ги брани Шведска и Финска во случај на потенцијална руска закана, а договори за безбедност потпиша во Стокхолм и Хелсинки, пренесе Телеграф.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More