16.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022

Финска: Сообраќајот на границата со Русија е зголемен

Најчитани вести

Сообраќајот во Финска, на нејзината југоисточна граница со Русија продолжува да биде зголемен, изјавија граничарите за „Ројтерс“ во петокот, додавајќи дека бројот на руски државјани што влегле во земјата е повеќе од двојно зголемен во четвртокот во споредба со претходната недела.

Финска размислува да им забрани на повеќето Руси да влезат во земјата откако се зголеми бројот на оние кои сакаат од Русија да влезат во Финска, по наредбата на претседателот Владимир Путин за делумна воена мобилизација.

„Утрово продолжува метежот … можеби малку се зголемува од вчера“, изјави портпаролот на граничната стража рано утрово.

Редицата била најдолга на фреквентниот премин „Валима“. Исто така и вториот по големина премин „Нуиџама“ редиците се „подолги од вообичаено“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com