10.8 C
Skopje
Thursday, December 8, 2022

Филмските дела на славниот полски режисер во Кинотека на Македонија

Најчитани вести

Десет филмови на славниот полски режисер Кшиштоф Кјешловски ќе може да види македонската публика во рамки на „Недела на полски филм: Светот на Кшиштоф Кјешловски“ од 25 ноември до 4 декември.

Два долгометражни играни филма произлегоа од неговата ТВ серија „Декалог“: „Краток филм за убивањето“ и „Краток филм за љубовта“. Тука е и „Двојниот живот на Вероника“ – филм што ја интернационализира неговата успешна кариера. Смртта го спречи Кјешловски да реализира уште еден доПубликата ќе може да го види и долгометражниот игран филм од „Декалог“ – „Краткиот филм за љубомората“, како и трилогија со темата за пеколот, чистилиштето и рајот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести