4.1 C
Skopje
Friday, December 3, 2021

Филипче: Состојбата станува сѐ посериозна

Најчитани вести

Комисијата за заразни болести утрово ја разгледуваше епидемиолошката состојба во државата, која како што објави министерот за здравство, Венко Филипче, од ден во ден станува сѐ посериозна.

Според Филипче, менаџирањето на ситуацијата бара сериозна потреба од одговорност од страна на граѓаните, особено од денеска кога на сила стапуваат новите мерки. Процесот на вакцинација, како што додава, се одвива непречено на сите пунктови низ државата и се надеваат дека овој тренд на зголемена заинтересираност и натаму ќе продолжи.

„Повикувам на максимално почитување на мерките, држење дистанца, редовно водење на лична хигиена и вклучување во процесот на имунизација. Вакцините штитат од тежок тек на болеста, од смртен исход и го отежнуваат неконтролираното ширење на вирусот“, вели Филипче.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com