17.8 C
Skopje
Sunday, July 25, 2021

Филипче: Сертификат за вакцинација или негативен ПЦР-тест за патување во Грција

Најчитани вести

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција соопшти дека во разговор со својот грчки колега Харис Теохарис било соопштено дека на 14 мај Грција ќе ги отвори границите за нашите граѓани.

– На 14 мај границите ќе се отворат, а за влез во Грција ќе биде потребно или потврда односно сертификатот кои ние ќе го издваме за вакцинација или негативен ПЦР тест не постар од 72 часа, за некои земји ќе може да се влез со брз антигенски тест, изјави Филипче.

На прашањето дали граѓаните кои примиле вакцина во Србија ќе добијат нови документи, министерот спомена дека на граѓаните кои се вакцинирале во соседна Србија ќе им важат веќе дадените сертификати.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести