-0.2 C
Skopje
Sunday, December 5, 2021

Филипче: Платите во здравството постојано растат

Најчитани вести

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук-профил напиша дека платите во здравството постојано растат и значително придонесуваат во растот на просечната плата.

-Кумулативно, заедно со сите зголемувања досега, вклучително и зголемувањата во месец февруари 2020 година, основната плата на лекарот специјалист ја зголемивме за 40 отсто, на медицинските сестри помеѓу 20 и 23 проценти. На општите лекари за 25 отсто, а на здравствени соработници за 15 проценти, напиша Филипче.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com