7.8 C
Skopje
Monday, December 6, 2021

Филипче: Од утре осум лекари од приватното здравство се вклучуваат во поддршка на колегите од ЈЗУ

Најчитани вести

Од утре осум лекари од приватното здравство се вклучуваат во поддршка на колегите од јавно-здравствените установи. Клучно е да го зголемиме капацитетот и човечките ресурси во битката со овој силен бран, објави на својот фејсбук профил министерот за здравство Венко Филипче.

Утрово, посочува министерот, на редовната дневна координација со директорите на клиниките работевме на реорганизација на системот и обезбедување на потребните капацитети.

– Притисокот е огромен и на дневна основа се планира и надополнува со цел сите пациенти да добијат соодветна заштита. Апелирам да се почитуваат рестриктивните мерки и сите препораки за заштита со цел да го заштитиме здравствениот систем, напиша Филипче.

https://www.facebook.com/filipce.venko/posts/2658872671086416

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com