17.8 C
Skopje
Sunday, July 25, 2021

Филипче најави тужба за Лефков од ВМРО „Нема да молчам веќе“

Најчитани вести

Министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук профил истакна дека утре до граѓанскиот суд ќе поднесе тужба против пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Миле Лефков.

Тужбата, како што посочува министерот, е за навреда и клевета, како и нарушување на честа и угледот.

„Со очајни и срамни лаги ВМРО-ДПМНЕ продоложува да ме клевети, но уште пострашно намерно да го поткопува процесот за набавка на вакцини. Лажни и неточни се информациите за сумата која наводно била платена за вакцини, а документите кои се пласираат по нивните портали целосен фалсификат. Институциите си започнаа постапки со кои ќе се доккаже дека немално ништо спорно, ниту е направена било каква финансиска штета. Но, она што ќе остане е штетата која ја напрви ВМРО-ДПМНЕ во овој процес и сите блокади и деструкции од почеток на пандемијата“, посочува Филипче.

Тој додава дека сепак, веќе нема да молчи.

„Утре до граѓанскиот суд ќе поднесам тужба за навреда и клевета и нарушување на мојата чест и углед против Миле Лефков, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ кој денес на прес конференција изнесе низа лаги во однос на цените и набавката на вакцините. Уште еднаш сакам да порачам, престанете безочно да ги лажете граѓаните со фалсификати и измислици! Тоа не ви носи политички поени а сериозно може да ја искомпромитира набавката на вакцините“, порачува Филипче.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести