3.8 C
Skopje
Saturday, February 4, 2023

Филипче: Мал процент на ревакцинирани лица заболени од Ковид-19

Најчитани вести

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска изјави дека процентот на заболени лица кои се ревакцинирани е мал и изнесува околу 0,02 проценти. Според него, од вкупно 330 илјади ревакцинирани, 92 пациенти се заболени од Ковид-19, што е уште еден доказ за тоа колку е корисна вакцината. Тој порача и дека вакцинирањето е единствен начин да се смени сликата за пандемијата.

„Значи следниот период очекуваме да до крајот на август сите 500 илјади кои се вакцинирани со една доза бидат ревакцинирани“, изјави денеска Филипче во одговор на новинарско прашање по настанот на Клиниката за ортопедија.

Филипче посочи дека добро се одвива и теренската вакцинација, при што околу 200 илјади лица се вакцинирани од почетокот до сега. Тој напомена дека во август ќе продолжат со интензивна кампања и со теренската вакцинација, но и по повиците во рамки на Министерството за образование и наука да бидат вакцинирани вработените во училиштата и градинките, затоа што, како што рече, тоа се најкритичните и најбитните сектори за да почнат градинките и училиштата нормално да работат од месец септември.

Тој истакна и дека засега не планираат да воведат никакви рестриктивни мерки, ниту на границите, ниту во рамките на организација на настани, масовно присуство и така натаму.

„Размислуваме дали е потребно нешто да се направи во есенските месеци почнувајќи од месец септември, средината на септември или почетокот на октомври, а размислувањата одат во правец на тоа дали треба да се прави некаква рестрикција во однос на граѓаните кои не се вакцинирани“, истакна Филипче.

Министерот за здравство информираше дека нема нови заразени со Делта сојот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести