8.8 C
Skopje
Saturday, December 10, 2022

Филипче: Во тек се преговори за набавка на 200 илјади вакцини од Кина

Најчитани вести

Министерот за здравство Венко Филипче попладнево изјави дека во тек се преговори за набавка на 200 илјади дози од кинеските вакцини.

– Очекуваме детали да имаме во следните неколку денови, инаку станува збор за 200 илјади дози кои планираме да стигнат од Кина. Сите 200 илјади дози треба да стигнат веднаш, а тоа што го чекаме како детали овој период којшто е пред нас е точното време во кое треба да пристигнат, изјави Филипче за телевизија Сител.

Тој посочи дека вчера разговорал со претставници на компанијата „Фајзер“ кои ни укажале дека тоа што прво ќе следува од нив е дозволата да се извезе една количина од Србија, односно тоа е првата количина што ќе стигне во нашата земја.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести