Home » Филипини реагира за акциите на кинеската крајбрежна стража во Јужно Кинеско море

Филипини реагира за акциите на кинеската крајбрежна стража во Јужно Кинеско море

by Журнал.мк

Филипинската војска ја осуди прекумерната употреба на водени топови од страна на брод на кинеската крајбрежна стража за да го спречи филипинскиот брод за снабдување да испорача нови војници, храна, вода и гориво до окупираниот дел од Филипините. Инцидентот се случил додека се транспортирале резерви за филипинскиот воен персонал стациониран во Јужно Кинеско Море.

Пекинг има територијални претензии за речиси целото Јужно Кинеско Море и покрај тужбите на Филипините, Виетнам и Малезија.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More