29.8 C
Skopje
Wednesday, June 29, 2022

Филипини: Бомбашки напад на колеџ

Најчитани вести

Еден полицаец загинат, а 11 лица се повредени откако 65-годишен маж активирал бомба во колеџот во градот Инитао, што се наоѓа на 771 километри јужно од Манила.

Како што јавува германската новинска агенција ДПА, во инцидентот убиен е и напаѓачот од страна на полицијата.

Напаѓачот, кога пристигнала полицијата ја активирал бомбата и ја фрлил кон полицајците, при што еден од нив загина, а друг беше повреден од експлозијата.

Мотивите за нападот се уште не се познати.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com