14.8 C
Skopje
Wednesday, September 22, 2021

Фејсбук ќе ги блокира профилите на припадниците на мјанмарската армија

Најчитани вести

Фејсбук најави дека ќе ги блокира профилите на сите лица поврзани со армијата на Мјанмар.

Таквата одлука уследи откако претходно беа блокирани неколку страници и државните медиуми, контролирани од армијата на Мјанмар.

– Настаните по воениот удар, вклучително и полициското насилство и смртните случаи ја наметнаа забраната. Сметаме дека е голем ризик да и се дозволи на армијата пристап до Фејсбук и Инстаграм, се наведува во соопштението на Фејсбук.

Војската на Мјанмар на 1 февруари воведе вонредна состојба и ја презеде власта во државата и уапси високи владини функционери под обвинување за измама на минатогодишните избори, меѓу кои и легално избраната премиерка Аунг Сан Су Чи.

Власта ја презеде командантот на вооружените сили генерал Мин Аунг Хлаинг, кој смени 24 министри и заменици и именува 11 нови министри.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com