Home » Федерер исчезна од АТП листата

Федерер исчезна од АТП листата

by Журнал.мк

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер прв пат во кариерата нема ранкинг на АТП листата. Федерер изминатава година беше надвор од терените поради повреда на коленото.

Последниот настап на Федерер го имаше лани на Вимблдон, кога испадна во четвртфиналето од Хуберт Хуркач.

По завршувањето на Вимблдон, Швајцарецот ги загуби тие 600 поени и со тоа не само што испадна од Топ 100, туку покрај неговото име, воопшто нема пласман на веб-страницата на АТП.

Првиот пласман на АТП листата, Федерер го имаше на 22 септември 1997 година, кога се појави на турнејата.

Во кариерата освои 103 титули, од кои 20 Грен слемови, а на врвот на АТП листата помина 310 недели.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More