8.8 C
Skopje
Saturday, December 10, 2022

ФБИ отвори 160 истраги за нападот врз Капитол

Најчитани вести

Американското Федерално истражно биро (ФБИ) отворило 160 истраги за минатонеделниот напад врз американскиот Конгрес во Вашингтон од приврзаниците на претседателот Доналд Трамп.

Помошник-директорот на ФБИ, Стивен Д’Антуоно, изјави дека тие досега обезбедиле 100.000 видеа и слики како докази во постапките, пренесе „Ројтерс“.

Обвинителот на градот Вашингтон, Мајкл Сервин, изјави дека 70 обвиненија се веќе поднесени, а очекува дека на крајот ќе има повеќе стотици.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести