7.8 C
Skopje
Tuesday, December 6, 2022

ФБИ држи десет црногорски морнари на брод каде беа запленети 17,5 тони кокаин

Најчитани вести

Агенти на американското Федерално биро за истраги (ФБИ) го ограничиле движењето на десет црногорски државјани на брод во Филаделфија, каде беа запленети 17,5 тони кокаин, откако освен четворицата уапсени, забрана за напуштање на бродот добија и другите морнари од Црна Гора.

Црногорски медиуми јавија дека на некои од нив им е дозволено да контактираат со своите семејства.

ФБИ моментно не ги обвинило за шверц на 17,5 тони кокаин, но тие биле испрашувани во истрагата, а примероци на ДНК биле земени од нив. Нивниот статус ќе биде познат по вештачење за наркотици.
Медиумите тврдат дека меѓу членовите на екипажот се најбројни црногорски државјани и тоа го потврдува документот на ФБИ во кој увид имале од весникот Дан.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести