4.8 C
Skopje
Sunday, April 2, 2023

У21-репрезентацијата ги дозна противниците во квалификациите за Евро 2025

Најчитани вести

Младата фудбалска репрезентација на Македонија, играчи до 21 година, ги доби ривалите за следниот квалификациски циклус за пласман на Европското првенство, кое во 2025 година ќе се одржи во Словачка.

Македонија се наоѓа во Ц-групата заедно со Холандија, Шведска, Грузија, Молдавија, Гибралтар.

Првите квалификациски натпревари ќе се играат во септември 2023 година, а квалификациите ќе траат до октомври 2024 година.

На Европското првенство ќе одат деветте победници на групите и трите најдобри второпласирани селекции. Преостанатите шест второпласирани ќе играат плејоф за последните три места.

Најнови вести