-8.2 C
Skopje
Wednesday, February 8, 2023

Уште еден инцидент во Албанија – запалени 60 лежалки

Најчитани вести

На плажа бар во албанскиот приморски град Дримаде изгореа 60 лежалки, а полицијата се сомнева дека пожарот бил подметнат, објавија денеска медиумите во таа земја.

Инцидентот се случил еден час по полноќ и бил формиран истражен тим.

Според порталите, постои сомневање дека станува збор за конфликт меѓу сопствениците на барови на плажа околу користењето на крајбрежјето во оваа област.

Пред неколку дена имаше конфликт меѓу сопствениците на баровите околу столовите и лежалките на плажите, а во тој конфликт исто така беше употребено огнено оружје.

Вчера четири лица загинаа, а две беа повредени во вооружен судир на една плажа во северна Албанија.

По вооружениот инцидент, остро реагираше албанскиот претседател Илир Мета, посочувајќи дека „плажите и туристичките центри не заслужуваат да личат на боиштата на Дивиот запад“.

Тој вели дека станува збор за шокантен настан што бара целосно истражување на околностите и причините што довеле до жртви.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести