17.8 C
Skopje
Thursday, August 18, 2022

Училиштето во Тексас каде се случи масакрот ќе биде срушено

Најчитани вести

Основното училиште Роб во Увалде, Тексас, каде вооружен напаѓач уби 19 ученици и две учителки, ќе биде урнато, изјави градоначалникот, пренесе Би-би-си. Дон Меклафлин го кажа ова во вторникот на напната и емотивна седница на Градскиот совет со жителите кои бараа одговори за пукањето.

Тој не кажа кога ќе се урне училиштето. Јавниот гнев се зголеми по нападот во мај, а вината беше префрлена на полицијата која чекаше повеќе од еден час за да се соочи со напаѓачот. Меклафлин рече дека училиштето ќе биде уништено бидејќи „не можете да барате од дете или наставник некогаш да се врати во тоа училиште“.

Основното училиште Роб има речиси 600 ученици во второ, трето и четврто одделение. Нападот врз 18-годишникот, идентификуван како Салвадор Рамос, доведе до обновена дебата за законите за оружје на национално ниво. Американските сенатори во вторникот извршија притисок за нов закон во врска со масовните пукања во, како што се вели, најзначајните нови контроли на оружје во една генерација.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com