Home » Училиштата се подготвени за настава со физичко присуство, нема огромен број позитивни наставници или деца

Училиштата се подготвени за настава со физичко присуство, нема огромен број позитивни наставници или деца

by Журнал.мк

Училиштата се подготвени за настава со физичко присуство, но неопходно е доследно да се почитуваат антиковид протоколите за да се заштити здравјето и училиштата да останат отворени до крајот на учебната година, изјави денеска министерот за образование и наука Јетон Шаќири.

Информацијата за подготвеноста на училиштата ја добил од директорите на сите основни и средни училишта со кои комуницирал во изминатите десет дена.

„Најважна информација е дека училиштата се подготвени. Најрадосен сум што во училниците видов деца кои се радосни за почетокот на второто полугодие и дека се во училиштата. Ќе бидеме во секојдневна комуникација со претставници на сите училишта за нови случаи и секој ден ќе ја имаме предвид реализацијата на наставата. Директорите кажуваат дека нема огромен број позитивни наставници, професори или деца“, рече Шаќири при посетата на основното училиште „Битолски конгрес“ во скопската општина Чаир.

Тој уште додаде дека не може со претпоставки да одговори како ќе се одвива наставата и дека ќе се почитува секоја препорака на надлежната Комисија за заразни болести. Од состанокот на Комисијата денеска се очекуваат и насоки како ќе се реализира најавениот скрининг во училиштата по случаен избор на учениците.

Во врска со барањата учениците да следат настава без заштитни маски, Шаќири одговори дека „ќе има средба со сите што мислат различно“, но дека сите протоколи, вклучително и носењето маски, се препораки од Комисијата и тие треба да се почитуваат.

Министерот за здравство додаде дека Комисијата за заразни болести е известена за тие барања и дека денеска или на нареден состанок ќе одлучува за тоа, а МОН ќе го почитува нејзиното мислење.

Градоначалникот на Чаир, Висар Ганиу, соопшти дека наставата од второто полугодие на учебната 2021/2022 денеска почнала со физичко присуство за над 8.300 ученици во деветте училишта на територијата на општината.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More