Home » Учениците ќе користат пролетен распуст од 29-ти април до 5-ти мај 2024 година

Учениците ќе користат пролетен распуст од 29-ти април до 5-ти мај 2024 година

by Журнал.мк

Во учебната 2023/2024 основците и средношколците ќе имаат и пролетен распуст. На денешната седница, Владата, на предлог на Министерството за образование и наука, одлучи учебната година да почне на 1-ви септември а првото полугодие да заврши на 29-ти декември 2023 година.

Од 30-ти декември учениците ќе користат зимски одмор, а второто полугодие почнува на 22-ри јануари.

Во периодот од 29-ти април до 5-ти мај 2024 година, учениците ќе бидат на пролетен распуст. Учебната година ќе трае до 17-ти јуни, а летниот одмор почнува на 18-ти јуни и завршува на 31-ви август 2024 година.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More