Home » Учениците се помалку ги читаат задолжителните лектирни изданија за училиште

Учениците се помалку ги читаат задолжителните лектирни изданија за училиште

by Журнал.мк

Новото време, дигитализацијата придонесоа децата помалку да читаат а со тоа има и помал интерес за изнајмување на лектирните изданија. Од читателите во велешката библиотека „Гоце Делчев“, повеќе книги изнајмуваат повозрасната категорија, иако вообичаено во летниот период, децата, поточно учениците повеќе бараа и изнајмуваа книги, лектири за основно и средно образование.

Во период кога децата најмногу време минуваат на социјалните мрежи, пред компјутерите, таблетите, мобилните, малку време останува за читање на книгата или потребните лектири. Затоа во велешката библиотека наоѓаат начини како децата да се заинтересираат за книгата.

Заради стимулирање на децата да читаат што повеќе, секоја година, Градската библиотека прогласува најмлад читател и дете до 14 години кое прочитало најмногу книги.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More