Home » Утринава немаше кворум на седницата во Бугарија за францускиот предлог

Утринава немаше кворум на седницата во Бугарија за францускиот предлог

by Журнал.мк

За денеска беше најавена седницата на Комисијата за надворешна политика во Бугарија со единствена точка на дневниот ред – францускиот предлог и билатералниот протокол,откако вчера беше изгласана недоверба на владата на Кирил Петков .

Утринава Георги Свиленски од бугарската социјалистичка партија изјави дека „БСП нема да поддржи ниту еден предлог за Македонија додека Скопје не ги исполни обврските утврдени во договорот од 2017 година и декларацијата на националното собрание.

Откако денеска втор ден од собраниската седница беше откажана поради немање кворум.„БСП за Бугарија“ постапките на пратеничките групи кои не влегоа во салата ги оцени како саботажа на парламентот.

Нема да поддржиме ниту еден предлог за Македонија,но ова има не значи дека дебатата треба да престане изјави тој.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More