29.8 C
Skopje
Thursday, July 7, 2022

Утринава немаше кворум на седницата во Бугарија за францускиот предлог

Најчитани вести

За денеска беше најавена седницата на Комисијата за надворешна политика во Бугарија со единствена точка на дневниот ред – францускиот предлог и билатералниот протокол,откако вчера беше изгласана недоверба на владата на Кирил Петков .

Утринава Георги Свиленски од бугарската социјалистичка партија изјави дека „БСП нема да поддржи ниту еден предлог за Македонија додека Скопје не ги исполни обврските утврдени во договорот од 2017 година и декларацијата на националното собрание.

Откако денеска втор ден од собраниската седница беше откажана поради немање кворум.„БСП за Бугарија“ постапките на пратеничките групи кои не влегоа во салата ги оцени како саботажа на парламентот.

Нема да поддржиме ниту еден предлог за Македонија,но ова има не значи дека дебатата треба да престане изјави тој.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com