19.8 C
Skopje
Thursday, June 17, 2021

Утре започнува вакцинирње на поголем број граѓани, закажани термини за 3000 лица

Најчитани вести

Во Скопје утре започнува вакцинирање на поголем број на граѓани против Ковид-19.

Вакцинирањето според најавите ќе се одвива со руската вакцина „спутник В“ и тоа на пунктови во салата „Борис Трајковски“ во Карпош.

Соопштено е дека се закажани термини за 3000 граѓани.

Според планот во оваа фаза ќе бидат имунизирани лица кои работат во МВР, АРМ, новинари, служби од Град Скопје, возачи на автобуси, пожарникари, воспитувачки во градинки.

Предвидено е вакцинацијата со 20. 000 руски вакцини што ни ги донираше Србија, да се одвива на 48 пункта.

За спроведување на најавеното ќе има тим од 20-ина медицински сестри и пет доктори во две смени, места за 15-20 минути опсервација по завршување на вакцинирањето и обележани делови за Итна медицинска помош доколку тоа биде потребно.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести