12.8 C
Skopje
Sunday, September 26, 2021

Успешно тестирани првите масовно произведени DDR5 мемории

Најчитани вести

Два кинески производитела на мемориски модули потврдија дека првите DDR5 модули излегле од производните ленти, само неколку недели откако Micron ги испорача своите први чипови до фабричките капацитети.

Jiahe Jinwei и Netac не произведуваат мемориски чипови, туку мемориски модули. Ова значи дека нивното производство зависи од снабдувачите на чипови, како што е Micron. DDR5 чиповите на Micron неодамна беа испратени до различните производители на меморија. Сите овие компании сега се во период на пробно масовно производство и проценка на потенцијалот на DDR5 технологијата.

DDR5 меморијата значително ќе ги подобри фреквенциите до 4800MHz, без оверклокување. Оваа фреквенција ќе биде поддржана од претстојните Intel Core Alder Lake процесори од 12-та генерација, кои се очекуваат кон крајот на годината.

Покрај тоа, DDR5 ќе го намали потребниот напон и ќе го зголеми капацитетот во споредба со DDR4 технологијата. Модулите произведени од Netac и Jiahe Jinwei се 32 од GB, со тајминзи од 40-40-40 и номинален напон од 1,1V.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com