7.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Успешно се вратија првите туристи на Вселената

Најчитани вести

Првите четири вселенски туристи на компанијата SpaceX (SpaceX) се вратија на Земјата синоќа, по три дена поминати во вселената, успешно завршувајќи ја првата мисија за орбита околу планетата без ниту еден професионален астронаут на леталото.

Капсулата „Драгон“ синоќа слета во Атлантскиот Океан крај брегот на Флорида. Прераното спуштање беше спречено благодарение на термичкиот штит на капсулата, кој потоа беше зацврстен со четири огромни падобрани, според видео преносот на компанијата Spacex, на милијардерот Илон Маск.

„Ова беше фантастично патување за нас и ова е само почеток“, рече командантот на летот, милијардерот Џаред Исакман, кратко време по слетувањето.

Илон Маск во пораката на Твитер напиша „Congrats inspiration for (Inspiration4)“, користејќи го официјалното име на мисијата.

Четворицата Американци патувале подалеку од Меѓународната вселенска станица до висина од 590 километри. Тие орбитираа околу Земјата 15 пати на ден со брзина од околу 28.000 километри на час.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com