18.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

Урсула фон дер Лајен: Банкротот на Русија е прашање на време

Најчитани вести

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен во изјава за неделникот Билд вели дека западните санкции сѐ повеќе ја поткопуваат руската економија и оти банкротот е само прашање на време.

Таа рече дека стотици големи компании и илјадници експерти ја напуштиле земјата и дека БДП во Русија, според сегашните прогнози, ќе падне за 11%. Според нејзиното мислење, „банкротот на државата Русија е само прашање на време“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com