8.8 C
Skopje
Wednesday, February 1, 2023

Уред што ја претвора човечката пот во полнач

Најчитани вести

Научниците измислија уред што собира пот од врвот на прстот за да создаде енергија – и не мора да мрднете ниту со прст за да делува. Всушност, овој уред генерира енергија додека седите мирни, па дури и додека спиете.

Флексибилна тенка лента завиткана околу врвот на прстот како фластер ги претвора хемикалиите што се наоѓаат во човечката пот во мали количини на електрична енергија. Прстите постојано создаваат пот, така што уредот може да работи постојано.

Уредот може потенцијално да напојува електроника со мала моќност што работи во опсег од миливат, како што е рачен часовник, но сепак не е погоден за постојано напојување електроника со високи перформанси, како што се паметни телефони, велат истражувачите.

„Нашата цел е да го направиме ова практичен уред“, рече еден од истражувачите на проектот. „Сакаме да покажеме дека ова не е само уште една кул работа што може да генерира мала количина на енергија и тоа е тоа. Ние всушност можеме да ја користиме енергијата за напојување на корисна електроника како што се сензори и дисплеи“.

Врвовите на прстите, секој со повеќе од илјада потни жлезди, може да создадат помеѓу 100 и 1.000 пати повеќе пот од повеќето други делови на телото. Можеби е тешко да се забележи колку се испотени, бидејќи потта обично испарува од врвовите на прстите штом ќе излезе. Овој нов уред ја собира таа пот пред да испари.

Електричната енергија се складира во мал кондензатор додека носачот се поти или врши притисок врз него. Потоа може да се испразни за напојување на уред со мала моќност.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести