Home » Умре руски генерал кој ја командувал во инвазијата на Украина

Умре руски генерал кој ја командувал во инвазијата на Украина

by Журнал.мк

Руските медиуми јавуваат за смртта на поранешниот командант на Источниот воен округ и поранешен заменик министер за одбрана на Руската Федерација, генерал-полковник Генади Жидко.

Од мај до јули 2022 година, Жидко командуваше со окупациската група на вооружените сили на Руската Федерација во Украина. Руските медиуми пишуваат дека информацијата за смртта на Житко ја соопштил гувернерот на Кабаровск, Михаил Дегтјарев на Телеграм.

Жидко, наводно, починал во Москва по долго боледување.

Во 2016 година Жидко командуваше со силите на руската армија во Сирија. Две години подоцна, тој стана командант на Источниот воен округ на вооружените сили на Руската Федерација. Од ноември 2021 година до јули 2022 година, Жидко беше заменик-министер за одбрана – шеф на главниот воено-политички оддел на руската армија.

На почетокот на јуни 2023 година, беше објавено дека Жидко е назначен за командант на сите руски воени сили во Украина, заменувајќи го генералот Дворников на таа позиција.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More