11.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

Украинци излегоа на протест во Скопје: Сакаме сите да знаат што се случува во Украина и што Путин прави таму

Најчитани вести

На плоштадот „Македонија“ во Скопје денеска се одржа протест за поддршка на Украина од страна на членовите на здружението на Украинците во Македонија, кои маршот ќе го продолжат и пред руската амбасада.

Со украински знамиња и натписи против Путин и Русија, десетици членови на ова здружение во земјава порачаа дека сакаат да испратат порака за тоа што се случува моментално во Украина.

„Сакаме сите да знаат што се случува сега во Украина и што прави Путин таму. Киев е опкружен со војска, ситуацијата е многу лоша, навистина лоша“,

изјави еден од демонстрантите на новинарско прашање.
Дел од нив упатуваа и пораки како „стоп за војната“, а а некои со солзи во очите раскажуваа што им се случувало на нивни блиски кои моментално се наоѓаат во Украина.

Во продолжение погледнете дел од атмосферата на протестот:

Протест на Украинците во Македонија

Posted by MИА.mk on Friday, February 25, 2022

Posted by MИА.mk on Friday, February 25, 2022

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com