15.8 C
Skopje
Saturday, October 1, 2022

Украинците незадоволни по втората рунда разговори

Најчитани вести

Втората рунда од мировните преговори мегу украинската и руската делегација што се одржа во близина на градот Брест во Белорусија, на границата со Полска, која започна со ракување на двете делеации, не заврши позитивно за украинската страна, но најавена е и трета рунда на мировниот дијалог.

Украина не ги добила резултатите на кои сметале, изјави Подољак, советник на шефот на кабинетот на Зеленски.

Двете страни се договориле за голем број хуманитарни прашања, вклучувајќи ја и можноста за привремен прекин на огнот за организирање хуманитарни коридори, односно за заедничка безбедност на хуманитарните коридори за евакуација на цивилите.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com