32.8 C
Skopje
Friday, July 1, 2022

Украинскиот претседател менува 12 амбасадори

Најчитани вести

Украинскиот претседател Владимир Зеленски донесе одлука да замени 12 амбасадори, меѓу кои и амбасадорката во Соединетите Американски Држави, Валерија Цели.

„Зеленски го започна процесот на реконструкција на украинскиот дипломатски кор. Одлуките за заменување на 12 амбасадори во светот веќе се донесени”, соопшти администрацијата на претседателот.

Како што додаваат, наскоро ќе ѝ истече мандатот на сегашната амбасадорка во САД, според ТАСС.

Предлозите за нови амбасадори се разгледуваат, а нивните имиња се финализираат, се вели во соопштението, во кое се додава дека Зеленски наскоро ќе донесе декрет за таа пригода

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com