19.8 C
Skopje
Tuesday, July 5, 2022

Украинскиот Парламент поддржа укинување имунитет на пратениците

Најчитани вести

Украинските пратеници денеска изгласаа да им се укине имунитетот од кривично гонење.

Тоа е еден од начините да се исполни предизборното ветување на претседателот Володимир Зеленски дека ќе се отстрани корупцијата во политиката, коментираат светските медиуми.

Претходно, на пратениците можеше да им биде укинат имунитетот само со гласање во парламентот за поединечни случаи.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com