Home » Украинскиот актер Паша Ли загина во руското бомбардирање

Украинскиот актер Паша Ли загина во руското бомбардирање

by Журнал.мк

Талентираниот украински актер и ТВ водител Паша Ли е убиен додека руските сили го бомбардираа градот Ирпин во близина на главниот град Киев.

Ли (33) се пријавил за територијалната одбрана на Украина во првите денови од војната.

Ли се појави во неколку филмови, а неговиот глас беше прикажан во украинските верзии на Кралот Лав и Хобитот.

Тој е еден од бројните јавни личности убиени во руската инвазија.

Истражувачкиот новинар Виктор Дудар исто така бил убиен на линијата на фронтот за време на битка со руските војници во близина на јужниот град Миколаев, пишуваат украинските извештаи.

Павло Ли, како што беше формално познат актерот, е роден на Крим во 1988 година и неодамна започна свое шоу на Дом ТВ, украински канал првично наменет за публиката во источните области заземени од сепаратистите поддржани од Русија во 2014 година.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More