15.8 C
Skopje
Saturday, October 1, 2022

Украинскиот актер Паша Ли загина во руското бомбардирање

Најчитани вести

Талентираниот украински актер и ТВ водител Паша Ли е убиен додека руските сили го бомбардираа градот Ирпин во близина на главниот град Киев.

Ли (33) се пријавил за територијалната одбрана на Украина во првите денови од војната.

Ли се појави во неколку филмови, а неговиот глас беше прикажан во украинските верзии на Кралот Лав и Хобитот.

Тој е еден од бројните јавни личности убиени во руската инвазија.

Истражувачкиот новинар Виктор Дудар исто така бил убиен на линијата на фронтот за време на битка со руските војници во близина на јужниот град Миколаев, пишуваат украинските извештаи.

Павло Ли, како што беше формално познат актерот, е роден на Крим во 1988 година и неодамна започна свое шоу на Дом ТВ, украински канал првично наменет за публиката во источните области заземени од сепаратистите поддржани од Русија во 2014 година.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com