25.8 C
Skopje
Wednesday, September 28, 2022

Украинска армија: Населението да се подготви за неселективни руски напади

Најчитани вести

Украинската армија денеска соопшти дека населението треба да биде подготвено за неселективно руско гранатирање на виталната цивилна инфраструктура. Украинските вооружени сили соопштија дека се очекува руските сили да продолжат со нападите врз виталната инфраструктура користејќи „оружје со висока прецизност и неселективна муниција“.

Генералштабот на украинските вооружени сили, исто така, објави дека руските трупи го окупирале копнениот коридор кон Крим и го блокирале пристапот на Украина до Азовското Море. Украинската армија во редовен извештај наведува и дека руските сили „го загубиле офанзивниот потенцијал“ и дека биле „принудени да повикаат засилување од Русија“, пренесува Би-би-си. Во соопштението се тврди и дека околу 300 руски војници биле убиени во вчерашните борби

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com