Home » Украина тврди дека Русија одзела 400.000 тони жито

Украина тврди дека Русија одзела 400.000 тони жито

by Журнал.мк

Украина соопшти дека руските власти украле 400.000 тони жито од окупираната украинска територија, соопшти синоќа во Киев заменикот-министер за земјоделство Тарас Висоцки.

Во изјава за украинска телевизија, како што пренесува ДПА, Висоцки рече дека одземеното жито претставува околу една третина од залихите на жито во регионите Херсон, Запорожје, Доњецк и Луганск.

– Пред војната, таму се складираа околу 1,3 милиони тони жито за секојдневно снабдување, но и за садење. -Немаше стратешки резерви, рече тој. Доколку залихите на жито се намалат, тие области се соочуваат со ризик од глад, предупреди Висоцки.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More